:: دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 32-38 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فرآیند ثبت اطلاعات دارویی بیماران بیمارستان آموزشی مرجع در شهر کرمان با استفاده از رویکرد شش سیگما
محمد حسین مهرالحسنی، لیلا والی، حمید معین، مهتاب قنبر نژاد
کارشناس ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، مرکز تحقیقات مدیریت سلامت، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ایران
چکیده:   (1862 مشاهده)
مقدمه: افزایش شدید هزینه ‌های درمانی به همراه کاهش روند حمایتی دولت از بیمارستانها، سبب پررنگ شدن نقش سازمان‌های بیمه به عنوان اصلی‌ترین منبع درآمدی بیمارستان شده است. بخش مهمی از مطالبات بیمارستانها، مربوط به اسناد دارویی سازمان بیمه خدمات درمانی است که پس از رسیدگی به علت نقص در فرآیند، مشمول کسورات شده و از مطالبات بیمارستان کسر می‌گردد.
روش: مطالعه حاضر توصیفی و به صورت گذشته‌نگر انجام شد. در این پژوهش نمونه‌گیری انجام نشد و کل 30 پرونده ناقص بیماران بیمه سلامت (ایرانیان) بیمارستان مرجع وارد مطالعه گردید. اطلاعات چک لیستها وارد نرم‌افزار اکسل نسخه 22 شد، با استفاده از نمودار استخوان ماهی علت‌ها تعیین و برای تحلیل کیفیت فرآیند، از مقیاس شش سیگما استفاده گردید.
نتایج: خطاهای فرآیند در قالب 6 گروه شناسایی گردید که بیشترین میزان خطاها به ترتیب مربوط به مراحل کنترل دستور دارویی و واردکردن آن در کاردکس و درخواست دارو از طریق سیستم تحویل دارو بوده است. بر اساس سیگمای محاسبه شده سطح کیفیت فرآیند مورد بررسی متوسط ارزیابی گردید. بیشترین میزان خطا مربوط به اسناد بیماران صندوق روستایی خدمات غیرگلوبال  بود.
نتیجه‌گیری: اقداماتی چون آموزش کارکنان، بازبینی و به‌روزرسانی سیستم ثبت و نگهداری اطلاعات و بهبود هماهنگی برون‌بخشی می‌تواند تا حد زیادی خطاها را در سه مرحله فوق کاهش دهد.

 
واژه‌های کلیدی: فرآیند، اطلاعات دارویی، شش سیگما، کسورات
متن کامل [PDF 757 kb]   (622 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۷


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها