:: دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 1-10 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی سیستم پیش‌بینی بیماری قلبی- عروقی با استفاده از ماشین بردار پشتیبان
مریم سادات محمودی
کارشناس ارشد علوم کامپیوتر، مربی، گروه مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات، دانشگاه پیام نور بیرجند، بیرجند، ایران.
چکیده:   (1959 مشاهده)
مقدمه: بیماری‌های قلبی- عروقی بزرگ‌ترین عامل مرگ‌و‌میر در سراسر جهان است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی در هر سال حدود 12 میلیون مرگ‌و‌میر در سراسر جهان بر اثر بیماری‌های قلبی -عروقی تخمین زده شده است. هدف اصلی از این مقاله، طراحی یک سیستم هوشمند به کمک کامپیوتر است که بتواند بیماری قلبی را در فرد مبتلا تشخیص دهد.
روش: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی، داده‌های مربوط به 270 نفر که شامل 13 ویژگی می­باشد مورد استفاده قرار گرفت. جهت تشخیص فرد مبتلا به بیماری قلبی از ترکیب سیستم فازی و طبقه‌بندی کننده‌ ماشین بردار پشتیبان با استفاده از امکانات موجود در نرم افزار متلب پیاده‌سازی گردید و بر روی سیستم Core i5 تحت ویندوز 7 شبیه‌سازی شد.
نتایج: در این تحقیق از تکنیک فازی و الگوریتم ماشین بردار پشتیبان جهت تشخیص بیماری قلبی استفاده شده که مؤثر واقع گردیده است. از آنجایی که در این مطالعه هدف، تشخیص درست و سریع می‌باشد؛ بنابراین تشخیص سریع، شانس نجات فرد را افزایش می‌‌دهد. همچنین معیارهای ارزیابی در این سیستم نرخ دسته‌بندی و حساسیت می‌باشد که عملکرد این سیستم بر اساس این شاخص‌ها به ترتیب 85% و 85/8 % به دست آمده است.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج به دست آمده، مشاهده می‌شود که سیستم پیشنهادی با دقت نسبتاً بالایی، افراد مبتلا به بیماری قلبی- عروقی را تشخیص می‌دهد.
واژه‌های کلیدی: بیماری قلبی- عروقی، سیستم فازی، طبقه‌بندی کننده‌ ماشین بردار پشتیبان
متن کامل [PDF 743 kb]   (2447 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۷


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها