:: دوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 71-83 برگشت به فهرست نسخه ها
یک گام موفق به سوی کاربرد انفورماتیک در پرستاری در ایران
مریم ورزش نژاد ، محبوبه نم نباتی، فریبا طالقانی
دکترای پرستاری، گروه پرستاری کودکان، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
چکیده:   (1903 مشاهده)
مقدمه: امروزه با توجه به توسعه روز افزون علم پرستاری و افزایش تقاضا برای بهبود و ارتقای کیفیت مراقبت‌های پرستاری، ضرورت تلفیق علم انفورماتیک با علم پرستاری، به جهت مدیریت صحیح  اطلاعات پرستاری، بیش از پیش خود نمایی می‌کند؛ بنابراین مطالعه حاضر با هدف توسعه سیستم الکترونیک اطلاعات پرستاری به عنوان گامی در راستای تلفیق علم انفورماتیک با علم پرستاری‌، انجام شد.
روش: مطالعه با استفاده از رویکرد اقدام‌پژوهی تکنیکی انجام شد. مراحل مطالعه شامل توسعه سیستم الکترونیک اطلاعات پرستاری، اجرا و ارزشیابی آن بود. سیستم در بخش مراقبت ویژه نوزادان با مشارکت پرستاران در سال 1395 اجرا شد. نتایج کمی ارزشیابی سیستم با استفاده از روشهای آمار توصیفی و دادههای کیفی حاصل از مصاحبهها با استفاده از روش تحلیل محتوا و کدگذاری قراردادی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
نتایج: نتایج پرسشنامه‌های رضایت‌سنجی حاکی از رضایت پرستاران از اجزا و کاربرد سیستم الکترونیک بود. سطح اطلاعات دارویی و  اطلاعات مربوط به فرآیند پرستاری پرستاران نیز بعد از استفاده از سیستم افزایش یافت. تحلیل محتوای یافتههای کیفی نیز منجر به استخراج طبقات اصلی ارتقاء کیفیت مراقبت‌ها، بهبود فرآیند مستندسازی، ارتقاء حرفه‌ای، آموزش و یادگیری مداوم، تلفیق تئوری و عمل در کاربرد فرآیند پرستاری، موانع انسانی و تجهیزاتی شد. 
نتیجه‌گیری: نتایج مثبت مطالعه حاضر نشان داد که توجه به مواردی مثل طراحی سیستم الکترونیک بومی مبتنی بر نیازهای پرستاران و مشارکت فعال ذینفعان در همه مراحل انجام مطالعه، توانست گامی هرچند کوچک ولی موفق به سوی کاربرد مؤثر از علم انفورماتیک در علم پرستاری بردارد.

 
واژه‌های کلیدی: سیستم الکترونیک اطلاعات پرستاری، اقدام پژوهی، مراقبت ویژه نوزادان، پرستاری، انفورماتیک
متن کامل [PDF 1000 kb]   (619 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۵


XML   English Abstract   Print



دوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها