:: دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 21-31 برگشت به فهرست نسخه ها
تشخیص بیماری تیروئید با استفاده از ترکیب شبکه‌ های عصبی به روش سلسله مراتبی
ایمان ذباح، سید احسان یثربی ، زهرا رمضانپور، خدیجه صحراگرد
عضو هیات علمی گروه کامپیوتر و فناوری اطلاعات، دانشکده مهندسی ، دانشگاه تربت حیدریه
چکیده:   (1772 مشاهده)
مقدمه: غده تیروئید نسبت به غده‏های دیگر بدن بیشتر دچار مشکل می‏شود و در صورت عدم تشخیص به موقع بی نظمی‏های تیروئید، بیمار دچار حمله تیروئیدی و یا کمای میگزدم شده که ممکن است منجر به مرگ گردد. از این رو تشخیص بی‏نظمی‏های تیروئید (پرکاری یا کم‏کاری) بر پایه تست‏های آزمایشگاهی و کلینیکی امری ضروری است. هدف از این پژوهش ارائه مدلی مبتنی بر تکنیک داده کاوی است که قابلیت پیش‏بینی بیماری تیروئید از نظر کم‏کاری و پرکاری را داشته باشد.
روش: این مطالعه از نوع توصیفی-تحلیلی بوده و پایگاه داده آن شامل 7200 رکورد مستقل مبتنی بر 21 ریسک فاکتور و برگرفته شده از مرجع داده UCI می‏باشد که از این تعداد 70‌% نمونه‏ها جهت آموزش و 30‌% آن‌ها جهت آزمون استفاده شده است. این پژوهش ابتدا به بررسی عملکرد شبکه‏های عصبی‌، به منظور تشخیص بیماری تیروئید پرداخته و سپس به ارائه الگوریتمی به نام ترکیب شبکه‏های عصبی به روش سلسله مراتبی می‌پردازد.
نتایج: پس از مدل‌سازی و مقایسه مدل‏های تولید شده و ثبت نتایج دقت پیش‌بینی بیماری تیروئید با استفاده از روش‏ شبکه عصبی 6/96% و روش سلسله مراتبی 100‌% به دست آمد.
نتیجه‌گیری: کاهش خطای تشخیص بیماری تیروئید همواره یکی از اهداف محققین بوده است. استفاده از روش‏های مبتنی بر داده‌کاوی می‏تواند به کاهش این خطا کمک کند. این مطالعه ضمن تشخیص بیماری تیروئید به کمک شبکه‌های عصبی، نشان می‌دهد که ارائه روش قوی‌تری به نام ترکیب شبکه‏های عصبی به صورت سلسله مراتبی منجر به بهبود دقت تشخیص می‌شود.
واژه‌های کلیدی: شبکه عصبی مصنوعی، شبکه MLP، ترکیب شبکه‌ های عصبی، تشخیص بیماری تیروئیدی، تشخیص نوع تیروئید
متن کامل [PDF 1260 kb]   (1191 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها