:: دوره 4، شماره 3 - ( پاییز 1396 ) ::
جلد 4 شماره 3 صفحات 168-180 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی و مدل‌سازی سامانه پرونده سلامت شخصی مبتنی بر شبکه اجتماعی سلامت
مژگان تنهاپور، علی اصغر صفائی
دکتری تخصصی مهندسی کامپیوتر-نرم‌افزار، استادیار، گروه انفورماتیک پزشکی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
چکیده:   (2429 مشاهده)
مقدمه: مراقبت‌های بیمار-محور یکی از شش هدف مهم برای دست‌یابی به مراقبت‌های باکیفیت هستند. پرونده‌های سلامت شخصی موجب بهبود به‌کارگیری مراقبت‌های بیمار-محور می‌شوند. همچنین تمایل فراوانی برای استفاده از اینترنت و خدمات آن در حوزه مراقبت بهداشتی وجود دارد. هدف این مقاله طراحی معماری سامانه پرونده سلامت شخصی در بستر شبکه اجتماعی سلامت است.
روش: در این پژوهش توصیفی، طراحی معماری سامانه پیشنهادی با استفاده از زبان مدل‌سازی یکپارچه انجام ‌شد. در واقع ابتدا با استفاده از نمودار کلاس مؤلفه‌های سامانه و روابط بین آن‌ها، سپس با استفاده از نمودار موردِکاربرد نحوه تعامل سامانه با محیطش و در نهایت فعالیت‌های موجود در فرآیندهای مهم با استفاده از نمودار فعالیت نمایش داده شد. در نهایت معماری طراحی شده با استفاده از روش ارزیابی مبتنی بر سناریو ARID ارزیابی شد.
نتایج: با استفاده از روش ارزیابی سناریو-محور ARID نشان داده شد که معماری طراحی شده با استفاده از UML و ارتباط‌های مشخص شده بین مؤلفه‌ها، سامانه‌ها و کاربران از منظرهای ساختاری و رفتاری، امکان تأمین سناریوهای موردانتظار از سامانه پیشنهادی را دارد.
 نتیجه‌گیری: مدل‌سازی سامانه پیشنهادی نشان می‌دهد که می‌توان امکانات یک پرونده سلامت شخصی و انتظارات کاربران از آن را در شبکه اجتماعی فراهم آورد. استفاده از وب 2 و خدمات آن در حوزه مراقبت بهداشتی منجر به تبادل و انتشار بهتر و سریع‌تر اطلاعات، آموزش، پشتیبانی عاطفی و غیره می‌شود.

 
واژه‌های کلیدی: مراقبت بیمار-محور، پرونده سلامت شخصی، وب 2، شبکه اجتماعی، زبان مدل‌سازی یکپارچه
متن کامل [PDF 1069 kb]   (653 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 3 - ( پاییز 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها