:: دوره 4، شماره 3 - ( پاییز 1396 ) ::
جلد 4 شماره 3 صفحات 192-200 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی سیستم هوشمند سنجش سلامت رانندگان با استفاده از منطق فازی
زهرا کهزادی، زینب کهزادی، محمدرضا افراش، لیلا شاهمرادی
دکترای تخصصی انفورماتیک پزشکی، استادیار، گروه مدیریت اطلاعات سلامت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (1777 مشاهده)
مقدمه: اگر صحت سلامت رانندگان در جامعه کنترل نشود باعث مرگ انسان‌های سالم در بهترین دوره زندگی از نظر کارایی، بازدهی و تندرستی می‌شود و هزینه‌های مالی بسیار زیادی را بر کشور تحمیل می‌کند. هدف این مطالعه طراحی سیستم هوشمند فازی برای مشخص نمودن سلامت رانندگان است.
روش: در این مطالعه گذشته‌نگر 350 نمونه از پرونده رانندگان مراجعه کننده به مرکز طب کار ایلام انتخاب گردید، سپس اطلاعات بالینی از پرونده رانندگان به صورت چک لیست گردآوری شد، با توجه به معیارهای صحت، حساسیت‌، ویژگی و سطح زیر منحنی راک به تحلیل مدل معرفی شده پرداخته شد. همچنین برای سنجش میزان تطابق نتایج سیستم و تشخیص ثبت شده در پرونده از آزمون کاپا و برای طراحی رابط کاربری سیستم از نرم‌افزار Matlab نسخه 2013 استفاده گردید.
نتایج: مدل فازی معرفی شده از ویژگی 87 درصد، حساسیت 99/3 درصد و صحت 96/9درصد برخوردار بود‌، میزان محاسبه شده در آزمون کاپا 87 درصد که به عنوان تطبیق تقریباً کامل گزارش و میزا‌ن محاسبه شده سطح زیر منحنی راک 99/2 به دست آمد.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج به دست آمده از این مطالعه، مدل فازی در سنجش سلامت رانندگان می‌تواند نقش مؤثری در کمک به پزشکان داشته باشد و در مراکز طب کار برای بالا بردن دقت، سرعت و کاهش هزینه‌ها می‌توان از این مدل استفاده نمود.

 
واژه‌های کلیدی: سنجش سلامت رانندگان، سیستم‌های هوشمند فازی، منطق فازی
متن کامل [PDF 1088 kb]   (573 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 3 - ( پاییز 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها