:: دوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 132-141 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی سیستم تحویل دارو برای تنظیم فشارخون با کمک کنترلر فازی
ملیکا بابایی، حسام کریم ، شراره رستم نیاکان
دانشجوی دکتری تخصصی انفورماتیک پزشکی، گروه مدیریت اطلاعات سلامت، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (1070 مشاهده)
مقدمه: با توجه به اهمیت فشارخون بالا، کنترل و ثابت نگه‌داشتن سطح فشارخون در حالت نرمال بسیار حائز اهمیت است. هدف از این پژوهش، طراحی سیستم برای کنترل و تنظیم فشارخون مؤثر شریانی با استفاده از داروی سدیم نیتروپروساید به کمک کنترلر فازی است.
روش: پژوهش حاضر از نوع کاربردی است که به روش مقطعی انجام شد. برای انجام این پژوهش ابتدا مطالعات مرتبط در حوزه طراحی مدل‌های ریاضی برای تنظیم فشارخون بررسی شدند. سپس با بررسی نتایج این مطالعات، بهترین مدل انتخاب شده و تغییرات لازم بر روی آن اعمال گردید. در مرحله آخر کنترلر فازی برای تنظیم فشارخون طراحی گردید، تمام عملیات طراحی و اجرای سیستم فازی در محیط نرم‌افزار متلب نسخه 2010 انجام شد.
نتایج: در مرحله اول با اعمال کنترلر فازی، خروجی تغییرات سریع و ناگهانی داشت؛ لذا با اعمال اصلاحات در جهت بهبود کنترلر، سیستم توانست فشارخون بیمار را در زمان حدود 3 دقیقه، کنترل و به حالت نرمال خود برگرداند؛ اما بازهم خروجی کنترلر دارای تغییرات سریعی بود، لذا با اعمال یک کنترلر فیلتر شده، نتایج نشان داد که فرکانس‌های بالا کنترل و در زمان حدود 1 دقیقه فشارخون، تنظیم و ثابت ماند.
نتیجه­ گیری: با استفاده از کنترل فازی و استفاده از مدل‌های ریاضی معتبر، می‌توان فشارخون بیمار را تنظیم و ثابت نگه داشت. روش‌های کلاسیک در برخورد با سیستم‌های بیولوژیکی وابستگی شدید به پارامترهای مدل دارند؛ اما کنترل فازی در برخورد با عدم قطعیت، پاسخ و سرعت عمل قابل قبولی را ارائه می‌دهد.

 
واژه‌های کلیدی: فشارخون، کنترلر فازی، سدیم نیترو پروساید، انفورماتیک پزشکی
متن کامل [PDF 965 kb]   (524 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها