:: دوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 122-131 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عملکرد بخش مدیریت اطلاعات سلامت بیمارستان ولیعصر (عج)
رضا محمدی، مینا لازم، سارا قلنه، نسیم اصلانی، علی گراوند
دانشجوی دکتری مدیریت اطلاعات سلامت، گروه مدیریت و فناوری اطلاعات سلامت، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
چکیده:   (1542 مشاهده)
مقدمه: با توجه به اهمیت واحد مدیریت اطلاعات سلامت در بهبود ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مطالعه حاضر با هدف بررسی عملکرد بخش مدیریت اطلاعات سلامت بیمارستان ولیعصر (عج) شهر تهران در سال 1396 انجام گردیده است.
روش: مطالعه حاضر یک مطالعه کاربردی از نوع کمی-کیفی است که در سال 1396 انجام شد. برای جمع‌آوری داده‌ها در بخش کمی از یک چک لیست روا و پایا استفاده گردید و در بخش کیفی تعداد 8 مصاحبه انجام گردید. برای تحلیل داده‌های بخش کمی از نرم‌افزارExcel  و برای بخش کیفی از نرم‌افزار MAXQDA استفاده گردید.
نتایج: نتایج مطالعه نشان داد که واحد کدگذاری عملکرد ضعیفتری نسبت به سایر واحدها داشته است (2/37 از 3‌). مشکلات بخش مدیریت اطلاعات سلامت بیمارستان ولیعصر(عج) نیز در پنج دسته اصلی سازمانی، نیروی انسانی، مالی، زیرساختی و سختافزاری و دانش و تخصصی طبقهبندی میشوند، از مهم‌ترین اقدامات انجام شده هم میتوان به اسکن کردن اوراق اصلی اشاره نمود.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج مطالعه حاضر پیشنهاد می‎شود مسئولین امر در توجه ویژه و داشتن دید تخصصی به بخش مدیریت اطلاعات سلامت اهتمام ورزند.

 
واژه‌های کلیدی: عملکرد، مدیریت اطلاعات سلامت، پرونده پزشکی
متن کامل [PDF 768 kb]   (396 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها