:: دوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 154-167 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسه‌زدایی پرونده الکترونیک سلامت با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین: یک مرور نظام‌مند
مصطفی لنگری زاده، اعظم اروجی
دانشجوی دکترای انفورماتیک پزشکی، گروه مدیریت اطلاعات سلامت، دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (1332 مشاهده)
مقدمه: پرونده الکترونیک سلامت حاوی اطلاعات بالینی زیادی است که برای فعالیت‌هایی چون پایش بهداشت عمومی، بهبود کیفیت و تحقیقات مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین پرونده الکترونیک سلامت شامل اطلاعات سلامت قابل شناسایی است و همین موضوع اشتراک و استفاده ثانویه از پرونده‌ها را محدود می‌کند. شناسه‌زدایی یکی از رایج‌ترین روش‌های حفظ محرمانگی اطلاعات بیماران است. این مقاله مروری نظام‌مند بر تحقیقات اخیر می‌باشد، که به حذف تمامی شناسه‌ها از پرونده الکترونیک سلامت با استفاده از انواع روش‌های شناسه‌زدایی مبتنی بر یادگیری ماشین پرداخته‌اند.
روش: این مقاله به صورت مروری نظام‌مند در بازه زمانی 2016 - 2006 در پایگاه‌های PubMed و Science direct انجام شد. مقالات با استفاده از چک‌لیست CASP و سپس توسط دو ارزیاب به‌طور مستقل بررسی و ارزشیابی شدند. در نهایت 12 مقاله با معیارهای ورود مطالعه همخوانی داشتند.
نتایج: مقالات منتخب بر اساس روش و منابع دانش مورد استفاده، انواع شناسه‌ها، نوع اسناد بالینی، چالش‌ها و نتایج حاصل بررسی شده‌اند. نتایج نشان داد که در زمان انتشار داده‌های بالینی برای اهداف ثانویه شناسه‌زدایی مبتنی بر یادگیری ماشین راهکاری مناسب برای حفظ حریم خصوصی بیماران است. همچنین ترکیب الگوریتم‌های یادگیری ماشین و روش‌هایی چون تطابق الگو و عبارات منظم می‌تواند نیاز به داده آموزش را کاهش دهد.
نتیجه‌گیری: در پرونده‌های پزشکی اطلاعات شناسایی زیادی وجود دارد. این مطالعه نشان داد که روش‌های شناسه‌زدایی مبتنی بر یادگیری ماشین می‌توانند به طرز چشمگیری خطر افشای این اطلاعات را کاهش دهند.

 
واژه‌های کلیدی: محرمانگی، حریم خصوصی، شناسه‌زدایی، یادگیری ماشین، پرونده الکترونیک سلامت
متن کامل [PDF 1184 kb]   (451 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله مروری تشریحی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها