:: دوره 4، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 313-326 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش به کارگیری تلفن همراه در مراقبت بهداشتی کشور ایران، یک مطالعه مروری
رقیه ارشاد سرابی ، فرحناز صدوقی، روح انگیز جمشیدی اورک، کامبیز بهاالدین بیگی
دکتری مدیریت اطلاعات سلامت، استادیار، مرکز تحقیقات انفورماتیک پزشکی، پژوهشکده آینده پژوهی در سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
چکیده:   (1170 مشاهده)
مقدمه: فناوری تلفن همراه، فرصتهای جدیدی را برای سیستمهای مراقبت بهداشتی کشورها فراهم نموده است. ارتقاء پیامد درمانهای بهداشتی در گروههای مختلف بیماران از جمله منافع به کارگیری این ابزار می‌باشد. اگرچه به کارگیری سلامت همراه در کشور ایران نیز در حال گسترش است شواهدی بر وضعیت و جهت استفاده از این فناوری در سیستم سلامت وجود ندارد. هدف از این مطالعه بررسی تحقیقات منتشر شده در زمینه استفاده از سلامت همراه در نظام بهداشتی ایران است.
روش: به منظور انجام یک تحقیق مروری، پایگاه داده PubMed با کلید‌واژه "سلامت تلفن همراه" و معادل آن که از "سرعنوان موضوع پزشکی" مورد جستجو قرار گرفت. پایگاه‌های ایرانی Iranmedx، Magiran و SID نیز با واژه‌های فارسی و انگلیسی سلامت همراه مورد جستجو قرار گرفت. استنادات بازیابی شده از جستجوی، به نرم‌افزار Endnote ارسال و بر اساس معیارهای تعیین شده مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتند.
نتایج: تعداد 26 عنوان مقاله که معیارهای ورود به مطالعه را داشتند، نمونه پژوهش را تشکیل داد. در اغلب مطالعات پیام کوتاه متنی ابزار اصلی مداخله در سلامت همراه بود. نتایج حاکی از تأثیر معنی‌دار استفاده از سلامت همراه در بهبود مراقبت از بیماران بود.
نتیجه‌گیری: سلامت تلفن همراه در ایران به علت ساختار جمعیت و گستردگی جغرافیایی می‌تواند در سیستم بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد. بر اساس نتایج مطالعه، استفاده از سلامت همراه به خصوص در آموزش بیماران به جهت خود‌مراقبتی و جلوگیری از گسترش بیماری‌ها، بسیار مؤثر خواهد بود.

 
واژه‌های کلیدی: سلامت همراه، تلفن همراه، تلفن سلولی، پیام متنی، سیستم مراقبت‌های بهداشتی‌
متن کامل [PDF 929 kb]   (502 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله مروری سیستماتیک و متاآنالیز | موضوع مقاله: سلامت همراه
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۳


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها