:: دوره 5، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 12-24 برگشت به فهرست نسخه ها
برازش مدل‌های هوش مصنوعی و آمار کلاسیک سری زمانی جهت پیش‌بینی تعداد بیماران بستری بیمارستان‌ها
سمیرا رسولی، حامد تابش، کبری اطمینانی
دکتری کامپیوتر، استادیار گروه انفورماتیک پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
چکیده:   (706 مشاهده)
مقدمه: مطالعه و تجزیه‌وتحلیل هر سیستم بهداشتی و درمانی، یک ضرورت برای بهبود عملکرد آن در طول زمان به‌ شمار‌ می‌آید. در‌ این میان، مدیریت و تجزیه‌وتحلیل تعداد بیماران یک عامل مهم و تعیین‌کننده در بهبود تصمیمات مدیران این حوزه است. هدف از این پژوهش، مطالعه‌و بررسی روش‌های پیش‌بینی مبتنی بر سری‌های‌زمانی جهت پیش‌بینی ماهیانه‌ تعداد بیماران بستری و مقایسه‌ صحت عملکرد این روش‌ها می‌باشد.
روش: در این مطالعه مقطعی مدل‌سازی بر اساس داده‌های ماهیانه‌ تعداد بیماران بستری 6 بیمارستان دولتی شهر مشهد از فروردین 1383 تا فروردین 1395 انجام‌گرفت که از پایگاه‌ داده‌ اداره آمار دانشگاه علوم‌پزشکی‌مشهد استخراج شد. جهت پیش‌بینی تعداد بیماران بستری سه‌ماهه‌ نخست سال 1395 هر یک از بیمارستان‌ها، از تکنیک‌‌های پیش‌بینی Holt-Winters، SARIMA،MLP  و GRNN استفاده گردید. برای هر مدل، خطای مقادیر پیش‌بینی‌شده توسط معیار میانگین قدرمطلق درصد خطا (MAPE) گزارش ‌شد.
نتایج: روش‌ Holt-Winters با ارائه بهترین نتایج پیش‌بینی برای 4 بیمارستان می‌تواند روش‌ کارآمدی برای پیش‌بینی تعداد بیماران بیمارستان‌ها باشد. در مجموع، مدل‌های پیش‌بینی مورد‌ بررسی در این مطالعه با ارائه‌ معیار صحت MAPE در بازه‌ 2/13 درصد تا 4/12 درصد، عملکرد قابل‌قبولی برای هر 6 بیمارستان داشته‌اند.
نتیجه‌گیری: در این مطالعه نشان‌داده‌شد که تجزیه‌وتحلیل سری‌های‌زمانی ابزاری مناسب و کاربردی برای پیش‌بینی تعداد بیماران بستری بیمارستان‌های مورد‌ مطالعه می‌باشد. با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد بیمارستان‌های مختلف، فرایندهای ذکرشده در این پژوهش شامل مدل‌سازی و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را می‌توان در دیگر بیمارستان‌ها جهت بهبود تخصیص منابع و برنامه‌ریزی‌های استراتژیک مورد استفاده قرار داد.

 
واژه‌های کلیدی: تجزیه‌و تحلیل سری‌زمانی، تعداد بیماران، Holt-Winters، SARIMA‌، شبکه‌های عصبی
متن کامل [PDF 1406 kb]   (332 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مدیریت اطلاعات سلامت
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۳


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها