:: دوره 6، شماره 4 - ( 12-1398 ) ::
جلد 6 شماره 4 صفحات 264-271 برگشت به فهرست نسخه ها
مجموعه حداقل داده‌های نرم‌افزار آموزشی خود مراقبتی بیماران مبتلا به سیروز کبدی
هاله فرساد حبیبی، مصطفی لنگری زاده ، مصطفی علوی مقدم
دکترای تخصصی انفورماتیک پزشکی، دانشیار، گروه مدیریت اطلاعات سلامت، دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (942 مشاهده)
مقدمه: سیروز کبدی در چند سال اخیر در کشورهای آسیایی رشد قابلتوجهی داشته است. بـا ایـن وجـود، ابـزاری بـرای گـردآوری داده‌هـای سیروز کبدی ایجـاد نشـده اسـت. هـدف ایـن مطالعـه طراحـی حداقـل مجموعـه داده بـرای بیماری سیروز کبدی اسـت.
روش: این مطالعه مقطعی در زمستان 1396 با همکاری ۱۶ نفر از متخصصین کبد بیمارستان‌های حضرت رسول (ص) و فیروزگر تهران انجام گردید. ابزار پژوهش پرسشنامه‌ای محقق ساخته بود. به منظور روایی پرسشنامه از روش اعتبار محتوا و به منظور پایایی آن از روش آزمون- بازآزمون استفاده شد (0.84=r). تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 21 انجام گردید.
نتایج: حداقــل مجموعــه داده در پنج دسته داده دموگرافیک، بالینی، علائم بیماری، توصیه‌های غذایی، توصیه‌های عمومی، داروها و یادآورها و سازماندهی شـد. داده‌های دموگرافیک شامل 15 عنصر، بالینـی ۲۷، علائم بالینی ۹، توصیه‌های غذایی ۷ بخش و ۱۴ عنصر، توصیه‌های عمومی متشکل از ۷ بخش و ۱۲ عنصر و داروها و یادآورها نیز متشکل از ۲ بخش و ۱۲ عنصر بود.
نتیجه­ گیری: با توجه به اهمیت داده و اطلاعات در خودمراقبتی بیماران سیروز کبدی و نقشی که نرم افزار‌ها می‌توانند در جمع‌آوری و به اشتراک‌گذاری داده با پزشک و همچنین کاهش مراجعات به بیمارستان داشته باشند، توجه به حداقل داده بیماران مبتلا به سیروز کبدی ضروری می‌باشد.
واژه‌های کلیدی: مجموعه حداقل داده، خودمراقبتی، سیروز کبدی
متن کامل [PDF 936 kb]   (618 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: فناوری اطلاعات سلامت
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۸/۲۱


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 4 - ( 12-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها