:: دوره 1، شماره 1 - ( پاییز 1393 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 73-63 برگشت به فهرست نسخه ها
کاربرد پزشکی از راه دور در تشخیص بیماری­های پوستی: مروری بر نتایج بالینی
حامد مهدی زاده، نفیسه اسماعیلی
گروه پوست دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران
چکیده:   (13402 مشاهده)

مقدمه: تله‌درماتولوژی بیش از یک دهه است که به صورت قابل توجهی مورد توجه ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی از راه دور قرار گرفته است. دلایل زیادی از جمله ایمنی، دقت تشخیصی بالا در مقایسه با معاینه حضوری، تشخیص‌گذاری مبتنی بر تصویر و هزینه نسبتاً پایین جهت نصب سیستم‌های مورد نیاز، باعث موفقیت قابل توجه تله‌درماتولوژی شده است. در این مقاله با معرفی تله‌درماتولوژی و انواع آن، نتایج مطالعات مختلف صورت گرفته در حوزه بالینی در مقایسه با روش معاینه حضوری بررسی شده است.
 روش: این مطالعه مروری با استفاده از منابع کتابخانه‌ای موجود و جستجو در پایگاه داده‌های اینترنتی انجام شده است. مقاله‌های منتشر شده بین سال‌های 2000 تا 2014 درحوزه تله‌درماتولوژی مورد بررسی قرار گرفته است.
نتایج: بررسی‌ها نشان می‌دهد که به‌طور متوسط، میزان تطابق تشخیص‌های ارائه شده در تشخیص بیماری‌های پوستی از راه دور نسبت به روش مراجعه حضوری 4/79 درصد، میزان تطابق طرح‌های درمانی 7/76 درصد و میزان کاهش مراجعات حضوری 6/55 درصد می-باشد. در مورد هزینه‌های ارائه خدمات پوستی نیز کاهش قابل توجه هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم برای بیماران و ارائه‌دهندگان خدمات مراقبتی نشان‌دهنده هزینه-اثربخش بودن به‌کارگیری این روش در ارائه خدمات تخصصی و مراقبتی پوستی می‌باشد.
نتیجه‌گیری: اگر چه بیشتر محققان و صاحب‌نظران در مورد موثر بودن استفاده از این فن‌آوری برای ارائه خدمات تخصصی و افزایش دسترسی به این خدمات اتفاق نظر دارند، اما این روش، راه حل نهایی برای غلبه بر تمامی مشکلات مربوط به کمبود منابع مالی و انسانی در نظام سلامت محسوب نمی‌شود. بلکه باید به عنوان راه حلی مکمل برای رفع بخشی از مشکلات موجود بر سر راه ارائه مراقبت‌های با کیفیت، مورد توجه قرار گیرد.

واژه‌های کلیدی: پزشکی از راه دور، تله‌درماتولوژی، بیماری‌های پوستی، ذخیره و ارسال، نتایج بالینی
eprint link: http://eprints.kmu.ac.ir/id/eprint/24261
متن کامل [PDF 831 kb]   (6099 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله مروری تشریحی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/6/1 | پذیرش: 1393/8/17


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 1، شماره 1 - ( پاییز 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها