:: دوره 1، شماره 1 - ( پاییز 1393 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 19-25 برگشت به فهرست نسخه ها
سیستم خبره فازی تشخیص مننژیت باکتریال از سایر انواع مننژیت در کودکان
مصطفی لنگری زاده، عصمت خواجه پور، حسن خواجه پور، طیبه نوری
معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، رفسنجان، ایران
چکیده:   (7241 مشاهده)

مقدمه: مننژیت باکتریال نیاز به تشخیص و درمان به موقع دارد. در غیر این صورت میزان مرگ و مـیر و عوارض نسـبتاً زیادی دارد. در مراحل اولیه بیماری، افتراق مننژیت باکتریال که خطرناک‌ترین نوع مننژیت محسوب می‌شود از انواع بی خطر آن امری پیچیده و با خطای بالایی همراه است. از این رو در این پژوهش با استفاده از منطق فازی، سیستم خبره‌ای ارائه شده که مننژیت باکتریال را از انواع دیگر مننژیت افتراق می‌دهد.
روش: در سیستم خبره ارائه شده از دو موتور استنتاج فازی (تشخیص مننژیت باکتریال و پیشنهاد LP مجدد)،استفاده می‌کند. در هر دو موتور استنتاج از مدل ممدانی با مشخصه‌های max_min به عنوان عملگرهای AND _OR و روش مرکز جرم برای غیرفازی-سازی، استفاده شده است.
نتایج: زیرسیستم استنتاج تشخیص مننژیت باکتریال با استفاده از اطلاعات 106 بیمار مبتلا به مننژیت، ارزیابی شد. صحت، حساسیت و دقت سیستم به ترتیب 92، 100 و 89 درصد بود. سطح زیر منحنی ROC 947/0 و ضریب کاپا توافق 83/0( p<0.001) بین تشخیص سیستم و تشخیص پزشک را نشان می دهد. زیر سیستم پیشنهاد LP مجدد نیز توسط اطلاعات 75 بیمار مبتلا به مننژیت غیر باکتریال، ارزیبی شد. صحت ،حساسیت و دقت سیستم به ترتیب 96،100 و 95 درصد بود. سطح زیر منحنی ROC 96/0 و ضریب کاپا توافق  87/0(p<0.001) بین تشخیص سیستم و تشخیص پزشک را نشان می دهد.
نتیجه گیری: با توجه به پیچیدگی تشخیص مننژیت باکتریال و اهمیت تشخیص به موقع و نیز نتایج مطلوب حاصل از به‌کارگیری و ارزیابی سیستم خبره پیشنهادی، این سیستم می‌تواند در تشخیص و افتراق مننژیت حاد باکتریال از سایر مننژیت‌ها مفید باشد، اما لازم مطالعات بیشتر با داده‌ها متنوع‌تر و بیشتری برای ارزیابی بهتر و تاًیید سیستم، انجام شود.

واژه‌های کلیدی: مننژیت باکتریال، سیستم خبره، منطق فازی، کودکان
eprint link: http://eprints.kmu.ac.ir/id/eprint/24249
متن کامل [PDF 603 kb]   (2304 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۳/۸/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۳/۹/۱۷


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 1 - ( پاییز 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها