دوره 9، شماره 3 - ( 9-1401 )                   جلد 9 شماره 3 صفحات 129-120 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دکتری مدیریت بازرگانی، استادیار، واحد تهران جنوب، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (1234 مشاهده)
مقدمه: زنجیره بلوکی، یک فناوری پرکاربرد در حوزه سلامت است؛ اما به کارگیری آن با چالش‌هایی نیز همراه می‌باشد. با شناسایی این چالش‌ها، می‌توان مسیر رسیدن به بلوغ زنجیره بلوکی، در این حوزه را هموارتر نمود. هدف از این پژوهش، شناسایی چالش‌های مدل بلوغ فناوری زنجیره بلوکی در سازمان‌های سلامت محور می‌باشد.
روش: در این مطالعه کیفی به شیوه پدیدار‌شناسی، انجام شد. جامعه آماری‌، خبرگان حوزه فناوری زنجیره بلوکی بودند که تعداد 12 نفر از میان آن‌ها جهت انجام مصاحبه عمیق انتخاب شدند. روایی یافته‌ها با روش‌های تطبیق توسط اعضا و بررسی همکار تضمین شد. به طوری که مشارکت‌کنندگان، فرآیند تحلیل داده‌های اولیه (نتایج مصاحبه) را بازبینی و در بررسی همکار، اساتید راهنما، مشاور و دو تن از دانشجویان دکتری در مورد یافته‌ها اظهار نظر کردند. جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها از کدگذاری باز و محوری، استفاده شده است.
نتایج: چالش‌های مدل‌، در بخش‌های فنی و سازمانی، در قالب الگوی ساختاری ترسیم و ارائه شده است. در مدل حاصل هر یک از مقوله‌ها با زیر مجموعه خود مشخص شده که میزان فراوانی آن‌ها جهت اولویت‌بندی و تعیین میزان اهمیت آن‌ها نیز در مدل مشخص شده‌اند.
نتیجه‌گیری: در سازمان‌های سلامت محور، چالش‌های امنیت اطلاعات در بخش فنی و شفافیت در ساختار سازمانی، از جمله مهم‌ترین چالش‌ها مطرح شده‌اند. امنیت داده‌ها به واسطه اهمیت بالای حفظ آن‌ها و نیز ایجاد شفافیت، به دلیل عدم امکان دستکاری داده‌ها، چالش‌هایی هستند که اگر ساده انگارانه از کنار آن‌ها بگذریم، فرآیند رسیدن به بلوغ فناوری در سازمان‌های سلامت محور را با شکست مواجه خواهد کرد.

 
متن کامل [PDF 1536 kb]   (1145 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مدیریت اطلاعات سلامت
دریافت: 1401/2/2 | پذیرش: 1401/4/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.