:: دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) ::
جلد 3 شماره 4 صفحات 309-300 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی سیستم تشخیص ندول های ریوی از روی تصاویر سی‌تی‌اسکن ریه با استفاده از طبقه‌بندی کننده ماشین بردار پشتیبان
حمیدرضا غفاری، مصطفی مستشاری، مریم سادات محمودی
کارشناس ارشد مهندسی کامپیوتر، گروه کامپیوتر، واحد فردوس، دانشگاه آزاد اسلامی، فردوس، ایران.
چکیده:   (12593 مشاهده)

مقدمه: تشخیص ندول‌های ریوی به کمک رادیولوژی یکی از روش‌های تشخیص زودرس سرطان در تصاویر سی‌تی‌اسکن است. یکی از چالش­های اصلی برای تشخیص ندول­های ریوی ، مشکل شناسایی و تفکیک ندول­های ریوی از اجزا ریه می­باشد. در این پژوهش یک سیستم تشخیص به کمک کامپیوتر جهت شناسایی این ندول ها معرفی شده است.

روش: این پژوهش مطالعه­ای توصیفی، تحلیلی بوده که به روی 97 تصویر سی­تی اسکن انجام شده است. جهت تشخیص ندول­های ریوی از طبقه‌بندی کننده‌ی ماشین بردار پشتیبان و الگوریتم ژنتیک به کمک نرم افزار متلب استفاده شده است.

نتایج: در این پژوهش در مورد ریه، سعی در دسته‌بندی نواحی تصاویر، به دو دسته دارای ندول و بدون ندول شده است. تحقیق حاضر درصدد ایجاد چارچوبی کاملاً خودکار برای شناسایی ندول‌های ریوی در تصاویر سی‌تی‌اسکن قفسه سینه می‌باشد. این چارچوب بخشی اساسی از سیستم شناسایی به کمک کامپیوتر بوده که در شناسایی دقیق و سریع‌تر ندول­های ریوی به رادیولوژیست کمک می‌نماید.

 نتیجه ­گیری: با توجه به نتایج حاصل از این مطالعه، برای تشخیص مناطق مشکوک به ندول، سیستم پیشنهادی به‌طور مؤثری در تشخیص ندول‌های مشکوک و مناطق آن‌ها نسبت به روش‌های قبلی بهتر عمل کرده است.

واژه‌های کلیدی: ندول‌های ریوی، تصاویر سی‌تی‌اسکن، طبقه‌بندی کننده‌ی ماشین بردار پشتیبان.
متن کامل [PDF 1105 kb]   (20343 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/9/28 | پذیرش: 1395/12/21


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها