:: دوره 8، شماره 2 - ( 6-1400 ) ::
جلد 8 شماره 2 صفحات 152-140 برگشت به فهرست نسخه ها
مدل‌سازی و شبیه‌سازی مراحل مختلف رشد و پاسخ به درمان سرطان سرویکس
نسرین اسدی ، آرش رحمان ، فرشته شاه محمدی درمنی
دکترای مهندسی کامپیوتر، استادیار، گروه مهندسی کامپیوتر، دانشکده فنی مهندسی، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران
چکیده:   (965 مشاهده)
مقدمه: امروزه سرطان یکی از نگرانی‌های بخش سلامت در جوامع مدرن است. سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم زمانی به وجود می‌آید که سلول‌های غیر طبیعی در گردن رحم رشد کنند. سرطان سرویکس از جمله سرطان‌های کشنده در میان زنان است. مدل‌های محاسباتی برای شبیه‌سازی پدیده‌های پیچیده نظیر سرطان مناسب می‌باشند. مطالعه سرطان سرویکس از طریق مدل‌سازی و شبیه‌سازی کامپیوتری، یک راه مؤثر برای بررسی و پیش‌بینی رفتار تومور و پاسخ بیماران به روش‌های درمان است. هدف از این پژوهش ایجاد مدلی برای شبیه‌سازی نمودن رشد و درمان سرطان سرویکس و مطالعه آن و تحلیل روند شیمی‌درمانی در وضعیت‌های مختلف سرطان سرویکس بود.
روش: در انجام پژوهش از مطالعه کتابخانه‌ای و ابزار نرم‌افزاری NetLogo جهت انجام مدل‌سازی و شبیه‌سازی استفاده شد. در ابتدا آناتومی رحم، دهانه رحم، لوله‌های فالوپ، واژن، غدد لنفاوی اطراف رحم، کبد و ریه طراحی و مدل‌سازی شد. سپس وضعیت‌های مختلف سرطان سرویکس طبق سیستم TNM مدل‌سازی شد و با توجه به چگونگی گسترش سلول‌های سرطانی، رشد و گسترش تومور در هر وضعیت شبیه‌سازی و بررسی شد. در پژوهش همچنین کنترل تومور با مکانیزم شیمی‌درمانی مدل‌سازی شد.
نتایج: مدل توسعه یافته در این پژوهش امکان مشاهده و بررسی رشد و گسترش تومور در وضعیت‌های مختلف سرطان سرویکس را فراهم نمود؛ پیش‌بینی چگونگی رشد و رفتار تومور سرویکس از جمله قابلیت‌های مدل توسعه‌یافته است.
نتیجهگیری: این مدل می‌تواند به عنوان ابزاری مناسب برای درک وضعیت‌های متفاوت سرطان سرویکس استفاده شود.
واژه‌های کلیدی: سرطان سرویکس، مدل‌سازی سرطان سرویکس، شبیه‌سازی سرطان سرویکس
متن کامل [PDF 1433 kb]   (746 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: هوش مصنوعی در حوزه سلامت
دریافت: 1399/12/16 | پذیرش: 1400/3/18


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 2 - ( 6-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها