:: دوره 8، شماره 4 - ( 12-1400 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 346-338 برگشت به فهرست نسخه ها
مرور و بررسی محتوای اپلیکیشن‌های فارسی مختص بیماران مبتلا به ام اس با استفاده از مقیاس رتبه‌بندی اپلیکیشن موبایل
مبینا زیدآبادی نژاد، کامبیز بهاءالدین بیگی ، مژگان چشمه کبودی ، پرستو امیری
دانشجوی دکتری انفورماتیک پزشکی، گروه علوم اطلاعات سلامت، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده مدیریت و اطلاعات رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
چکیده:   (308 مشاهده)
مقدمه: هم‌زمان با افزایش استفاده از اپلیکیشنهای مربوط به سلامت، محققان درصدد بررسی آن‌ها از زوایای مختلفِ عملکردی، فناوری، مزایا، خطرات و ... برآمدند تا سایر محققان و جامعه هدف آن اپلیکیشنها را از وضعیت موجود آگاه کنند. هدف از این مطالعه بررسی کیفیت اپلیکیشنهای فارسی مختص بیماری ام اس براساس مقیاس رتبه‌بندی اپلیکیشن موبایل بود.
روش: این مطالعه بر روی اپلیکیشنهای فارسی زبان مربوط به بیماری ام اس در شهریور 1399 انجام گرفت. برای شناسایی این اپلیکیشنها از جستجوی ترکیبی کلمات کلیدی مرتبط با «بیماری ام اس» و «اپلیکیشن موبایل» استفاده شد. به دلیل عمومیت داشتن استفاده از پلتفرم اندروید برای تلفن همراه در ایران، پژوهشگران کلمات کلیدی ذکر شده را در نرم‌افزار «کافه بازار» جستجو کردند. برای بررسی کیفیت اپلیکیشنها از مقیاس رتبه‌بندی اپلیکیشن موبایل استفاده شد.
نتایج: تعداد 10 اپلیکیشن به مطالعه وارد شد. نتایج نشان داد که هر اپلیکیشن دارای ترکیبی از اهداف، مانند پیشگیری (6=n)، تشخیص (7=n)، درمان اولیه (10=n) و کنترل بیماری (1=n) به منظور افزایش آگاهی نسبت به این بیماری بوده است. هدف مشترک همه اپلیکیشنها، اطلاعات مربوط به درمان اولیه بود. نسخه نصب اولیه تمامی 10 اپلیکیشن رایگان بود، هشت اپلیکیشن برای ارتقاء اطلاعات نیاز به خرید درون برنامهای داشتند. با توجه به نمره MARS، هیچ کدام از اپلیکیشن‌ها برای کمک به بیماران مناسب نبودند.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که اکثر طراحان اپلیکیشنهای فارسی، به جنبههای تعاملی اپلیکیشنها توجه داشتهاند و از ارائه محتوای علمی غافل شدهاند. به سازندگان این اپلیکیشنها پیشنهاد میشود که ابتدا آن‌ها را ارزیابی نموده سپس در دسترس عموم قرار دهند تا اپلیکیشن‌های با کیفیت پایین در دسترس بیماران قرار نگیرد.
واژه‌های کلیدی: مالتیپل اسکلروزیس، اپلیکیشن موبایل، سلامت همراه، کیفیت
متن کامل [PDF 722 kb]   (112 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله مروری تشریحی | موضوع مقاله: سلامت همراه
دریافت: 1400/10/21 | پذیرش: 1400/12/21


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 4 - ( 12-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها