:: دوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 153-142 برگشت به فهرست نسخه ها
طبقه‌بندی سیگنال‌های مغزی تصور حرکت دست چپ و راست در سامانه‌های واسط مغز و رایانه با استفاده از انتخاب ویژگی به کمک الگوریتم‌های فرا ‌ابتکاری
منصوره نکوئی، حسین نظام ابادی پور، عصمت راشدی
دکترای برق، استادیار گروه مخابرات، دانشکده برق و کامپیوتر، دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته، کرمان، ایران.
چکیده:   (4545 مشاهده)
مقدمه: بازشناسی فعالیت‌های مختلف حسی- حرکتی در سامانه‌های واسط مغز و رایانه با مباحث بازشناسی الگو در ارتباط است. یکی از مسائل مهم در طراحی یک سامانه مؤثر واسط مغز و رایانه، چگونگی کاهش تعداد ویژگی‌های استخراج شده از سیگنال‌های مغزی است. استفاده از الگوریتم‌های انتخاب ویژگی یکی از مهم‌ترین مراحل در زمینه بازشناسی الگو می‌باشد. کاهش تعداد ویژگی‌ها می‌تواند در بهبود دقت و کارایی طبقه‌بند‌ها و در نتیجه کاهش هزینه‌ها مؤثر واقع شود.
 روش: در این مقاله انتخاب ویژگی با استفاده از دو الگوریتم جستجوی گرانشی باینری بهبود یافته و بهینه‌ساز جمعیت مورچگان باینری پیشرفته بر روی مجموعه داده‌های مربوط به سیگنال‌های مغزی 9 فرد سالم جهت تفکیک تصور حرکت دست چپ و راست، صورت گرفت. ویژگی‌ها در 6 زیر باند مختلف استخراج شده‌اند. دو طبقه‌بند ماشین بردار پشتیبان و k نزدیک‌ترین همسایه با استفاده از ویژگی‌های انتخاب شده بر روی نمونه‌ها اعمال شد. داده­ها در محیط متلب و توسط جعبه ابزار EEGLAB  پردازش شده است.
نتایج: نرخ طبقه‌بندی در سیستم پیشنهادی بالای 80 درصد است. با استفاده از روش‌های انتخاب ویژگی، باندهای فرکانسی و ویژگی های مؤثر جهت طبقه‌بندی حرکت دست چپ و راست استخراج شده‌‌اند.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان دهنده‌ بهبود نتایج پس از اعمال الگوریتم جستجوی گرانشی باینری بهبود یافته و طبقه‌بند نزدیک‌ترین همسایه می‌باشد.

 
واژه‌های کلیدی: الگوریتم، گرانشی باینری بهبود یافته، ماشین بردار پشتیبان
متن کامل [PDF 954 kb]   (4637 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1396/2/31 | پذیرش: 1396/6/19


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها