:: دوره 4، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 253-265 برگشت به فهرست نسخه ها
افزایش راندمان استفاده از تخت‌های بخش CCU بیمارستان با استفاده از بهینه‌سازی و ترکیب الگوریتم‌های ژنتیک و رقابت استعماری
سیده اسما تقوی، حسین منعم
دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار، دانشکده فنی مهندسی‌، دانشگاه آزاد اسلامی سپیدان، سپیدان، ایران
چکیده:   (3171 مشاهده)
مقدمه: بیمارستان‌ها به‌عنوان مهم‌ترین واحدهای مصرف‌کننده منابع در بخش بهداشت و درمان از حساسیت زیادی در استفاده حداکثری از حداقل منابع موجود برخوردار هستند. نظر به اینکه در در دو دهه اخیر استفاده از پردازش کامپیوتری دادهها جهت استخراج دانش و ارتقاء سطح بهرهوری  و استفاده از منابع مورد توجه بسیاری از سازمانها قرار گرفته است در این مطالعه، بهینه‌سازی تخصیص تخت‌های بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان شهید فقیهی شیراز با استفاده از بهینه‌سازی و ترکیب الگوریتم‌های ژنتیک و رقابت استعماری هدف گذاری شد.
روش: در این مطالعه تحلیلی‌‌‌مقطعی بیماران با استفاده از بهینه‌سازی و ترکیب الگوریتم‌های ژنتیک و رقابت استعماری در سه‌ماهه اول سال 1395 پایش و به بخش مراقبتهای ویژه تخصیص داده شدند بدین منظور از تعداد بیماران، تعداد تخت‌ها، پزشکان و علائم حیاتی بیماران به‌عنوان ورودی و نحوه چینش بیماران و میزان بهینه‌سازی تخصیص به‌عنوان خروجی برای بررسی و تخصیص استفاده شد. جهت بررسی داده‌ها از نرم‌افزار Matlab نسخه 2012 استفاده گردید.
نتایج: نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که الگوریتم رقابت استعماری به‌منظور بهینه‌سازی تخصیص تخت‌های بخش مراقبت‌های ویژه قلبی نسبت به الگوریتم ژنتیک کارایی بیشتری دارد و همچنین الگوریتم ترکیبی به دست آمده از آن دو الگوریتم، کارایی بهتری  نسبت به الگوریتم رقابت استعماری داشت.
نتیجه­گیری: درروند پژوهش اولویت‌های بستری شدن بیماران و همچنین نحوه بستری شدن بیماران مشخص گردید و پیشنهادهایی جهت تخصیص تخت‌ها به بیماران نیز ارائه گردید.

 
واژه‌های کلیدی: بهینه‌سازی‌، تخصیص منابع‌، الگوریتم ژنتیک‌، الگوریتم رقابت استعماری‌، الگوریتم ترکیبی‌، بخش مراقبت‌های ویژه قلبی
متن کامل [PDF 853 kb]   (790 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: فناوری اطلاعات سلامت
دریافت: 1396/9/6 | پذیرش: 1396/11/30


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها