:: دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1398 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 178-196 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی بیماری آلزایمر در سالمندان با استفاده از مدل راه رفتن و دوربین کینکت
محمود سیف اللهی ، هادی سلطانی زاده ، افسون حسنی مهربان ، فاطمه خمسه
دکترای مهندسی الکترونیک، استادیار، گروه مهندسی الکترونیک، دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران
چکیده:   (1226 مشاهده)
مقدمه: آنالیز الگوی راه رفتن با استفاده از ابزارهای نوین فناوری برای شناسایی بیماری آلزایمر، مورد توجه محققین در دهه اخیر قرار گرفته است. بنابراین در این مطالعه از داده‌های اسکلتی دوربین کینکت برای آنالیز الگوی راه رفتن به منظور شناسایی بیماری آلزایمر در سالمندان استفاده شد.
روش: در این مطالعه توسعه­ای-کاربردی به‌صورت تجربی، ثبت نمونه‌های راه رفتن در یک مسیر بیضی شکل برای 12 نفر از زنان سالمند با بیماری آلزایمر و 12 نفر سالمند زن سالم، به وسیله دوربین کینکت صورت گرفت. پس از استخراج ویژگی‌های راه رفتن، آنالیز توصیفی برای مقایسه ویژگی‌ها در میان گروه سالم و بیمار انجام شد. سپس یک کلاسه‌بند ماشین بردار پشتیبان برای شناسایی سالمندان با بیماری آلزایمر طراحی شد.
نتایج: مقایسه ویژگی‌های استخراجی از راه رفتن به وسیله داده‌های اسکلتی دوربین کینکت، حکایت از تطبیق نتایج با یافته‌های پیشین حاصل از سیستم‌های مبتنی بر انواع دیگر سنسورها برای تفکیک دو گروه سالمندان سالم و بیمار دارد. نتایج تفکیک افراد سالمند سالم و بیمار شرکت‌کننده در پژوهش حاضر به وسیله کلاسه‌بند ماشین بردار پشتیبان نیز دارای صحت، حساسیت، دقت و Specificity به ترتیب 91/25%، 93/44%، 90/94% و 93/57% برای شناسایی بیماری است.
نتیجه‌گیری: در کنار آنالیز آمار توصیفی ویژگی­های راه رفتن، با تکیه بر روش‌های مبتنی بر یادگیری ماشین مانند ماشین‌بردار پشتیبان می‌توان به شناسایی سالمندان با بیماری آلزایمر به وسیله ویژگی‌های استخراجی به دست آمده از داده‌های اسکلتی راه رفتن سالمندان با نتایج قابل قبولی دست یافت.
واژه‌های کلیدی: بیماری آلزایمر، شناسایی، راه رفتن، دوربین کینکت، طبقه‌بندی
eprint link: http://eprints.kmu.ac.ir/id/eprint/32275
متن کامل [PDF 2479 kb]   (166 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: سیستم های تصمیم یار بالینی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۴/۱۰


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها