:: دوره 8، شماره 3 - ( 9-1400 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 269-260 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر ارسال پیامک‌های آموزشی بر خود مراقبتی در بیماران فشارخون بالای کلینیک فشارخون شهر کرمان
الناز موحدی، عباس اطمینان، مقدمه میرزایی، رقیه ارشادسرابی
استادیار، مرکز تحقیقات انفورماتیک پزشکی، پژوهشکده آینده‌پژوهی در سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
چکیده:   (495 مشاهده)
مقدمه: مراقبت از خود در بیماری‌های مزمن، بر روی بررسی و کنترل علائم بیماری، حفظ شیوه زندگی سالم و عملکرد روزانه دلالت می‌کند. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر ارسال پیامک‌های آموزشی بر خود مراقبتی در بیماران فشارخون بالای یکی از کلینیک‌های فشارخون شهر کرمان در سال 1399 انجام شد.
روش: در این مطالعه نیمه‌تجربی، جامعه آماری شامل 316 بیمار با سابقه فشارخون بالا بودند که تعداد 64 نفر به عنوان نمونه انتخاب شدند. سپس نمونه‌ها به صورت تصادفی در دو گروه 32 نفری مداخله و کنترل قرار گرفتند. برای گردآوری داده‌ها از پرسشنامه رفتارهای خودمراقبتی بیماران فشارخون بالا استفاده شد. قبل از اجرای مداخله، پرسشنامه‌ها توسط نمونه‌ها تکمیل گردید. سپس پیامک‌های آموزشی برای افراد گروه مداخله طی مدت یک ماه ارسال گردید و برای گروه کنترل مداخله‌ای صورت نگرفت. پس از اتمام آموزش، تمامی بیماران مجدداً پرسشنامه‌ها را تکمیل کردند. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 26 انجام شد.
نتایج: نتایج نشان داد میانگین نمره خودمراقبتی بعد از مداخله (با کنترل نمره قبل) در گروه مداخله به اندازه 6/92 بیشتر از گروه کنترل بود که این اختلاف از نظر آماری معنی‌دار بود (0/01>P-value)؛ لذا استفاده از سلامت همراه، نسبت به روش معمول خودمراقبتی، تأثیر بیشتری بر افزایش خودمراقبتی بیماران دارای فشارخون بالا داشت.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه سودمندی پیامک‌های آموزشی را در خودمراقبتی بیماران مبتلا به فشار‌خون بالا نشان داد؛ بنابراین استفاده از فناوری‌های سلامت همراه در ارائه مراقبت‌های بهداشتی گزینه مناسبی می‌باشد.
واژه‌های کلیدی: سلامت همراه، پیامک، خودمراقبتی، فشارخون
متن کامل [PDF 759 kb]   (152 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: سلامت همراه
دریافت: 1400/5/9 | پذیرش: 1400/9/9


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 3 - ( 9-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها