:: دوره 1، شماره 1 - ( پاییز 1393 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 32-44 برگشت به فهرست نسخه ها
آنالیز کیفیت رمزنگاری تصاویر پزشکی مبتنی بر الگوریتم راین دال با کلید رمزنگاری یکسان و آشوب گونه
محمد رضا نعیم آبادی، علیرضا مهری دهنوی، حسین ربانی
گروه مهندسی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (10119 مشاهده)

مقدمه: با توجه به گسترش استفاده از فن‌آوری‌های ارتباطی بی‌سیم در انتقال داده‌های حیاتی، حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها از اهمیت زیادی برخودار می‌باشد. در حال حاضر با الگوریتم‌های متعددی رمزگذاری داده‌ها انجام می‌شود‌. اغلب این الگوریتم‌ها مبتنی بر رمزنگاری بلوکی می‌باشند که از یک کلید ثابت از پیش تعیین-شده استفاده می‌کنند که حداقل 128 بیت طول دارد.
روش: در این پژوهش، رمزنگاری با الگوریتم راین دال (Rijndael) با کلیدهای ثابت و متغیر صورت گرفته است. در رمزنگاری با کلید متغیر که در این مقاله طراحی شده است از یک بلوک مبتنی بر سیستم آشوب‌گونه Mackey Glass در واحد موتور تولیدکننده کلید به عنوان جایگزین الگوریتم گسترش کلید در قلب راین دال استفاده شده است و توسط یک بلوک کنترلی، رفتار آن بررسی و اصلاح می‌شود.
نتایج: روش‌های رمزنگاری عنوان شده، توسط 6 معیار رمزنگاری، بررسی و ارزیابی شد. ارزیابی‌ها نشان داده است استفاده از کلیدهای متغیر آشوب‌گونه با 47/2 درصد افزایش بار محاسباتی، توانایی الگورتیم راین دال را در پنهان کردن الگو و توزیع هیستوگرام در تصاویر پزشکی به شدت افزایش می‌دهد. استفاده از کلیدهای متغیر آشوب‌گونه به‌ طور ذاتی تاثیری بر میزان حساسیت به کلید الگوریتم راین دال نداشته است.
نتیجه‌گیری: استفاده از سیستم آشوب‌گونه در واحد گسترش کلید برای تصاویر پزشکی که در الگوریتم بهبود یافته راین دال عرضه شده است، امنیت داده‌های حیاتی و حفظ حریم شخصی را به خوبی فراهم می‌کند.

واژه‌های کلیدی: آنالیز کیفیت رمزنگاری، آنالیز قدرت و بهره‌وری رمزنگاری، رمزنگاری تصاویر پزشکی، رمزنگاری مبتنی بر سیستم‌های آشوب‌گونه
eprint link: http://eprints.kmu.ac.ir/id/eprint/24255
متن کامل [PDF 1349 kb]   (5339 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۳/۶/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۳/۷/۲۶


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 1 - ( پاییز 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها