:: دوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 149-159 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ویژگی‌های بیماران مبتلا به سل با استفاده از روش خوشه‌بندی K-Means
فرزاد فیروزی جهانتیغ، حکیمه عامری
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیک، دانشکده مهندسی صنایع، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران، تهران، ایران.
چکیده:   (7419 مشاهده)

مقدمه: به گزارش سازمان سلامت جهانی، بیماری سل بیشترین عامل مرگ و میر در بیماری­های عفونی است. با توجه به بالا بودن درصد افراد مبتلا به سل و تعداد زیاد مرگ و میر در بین این بیماران، این تحقیق با هدف دسته بندی و پیدا کردن ارتباط بین ویژگی­های بالینی و دموگرافیک بیماران مختلف انجام شده است.

روش: این پژوهش مطالعه ­ای توصیفی، تحلیلی بوده که به روی 600 بیمار مرکز تحقیقات سل بیمارستان مسیح دانشوری انجام شده است. برای انجام دسته ­بندی و تعیین شاخص­های مشترک بین بیماران از الگوریتم­های داده کاوی خوشه­ بندی K-Means و قوانین باهم آیی Apriori به کمک نرم افزار SPSS Clementine  نسخه 14 استفاده شده است.

نتایج: به کمک شاخص دان، تعداد 3خوشه به عنوان خوشه بهینه انتخاب شده­ اند. عوامل مشترک بین خوشه ­ها به تفصیل در بخش نتایج آورده شده است. با توجه به ویژگی­های هر خوشه، می­توان بیماران را بر اساس میزان تأثیرگذاری عوامل مختلف بر روی آن­ها دسته بندی کرد.

نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج حاصل از این مطالعه، مهم­ترین عوامل شناسایی شده با استفاده از خوشه ­بندی عبارت بودند از: هموگلوبین، سن، جنسیت، مصرف سیگار، مصرف الکل و کراتینین. همچنین با توجه به قوانین با هم­ آیی، بیشترین ارتباط بین سرفه­، کاهش وزن و سرعت رسوب گلبول­های قرمز یافت شده است.

واژه‌های کلیدی: سل، خوشه بندی، قوانین باهم آیی، داده کاوی
eprint link: http://eprints.kmu.ac.ir/id/eprint/25060
متن کامل [PDF 662 kb]   (3311 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1394/7/22 | پذیرش: 1394/8/25


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها